f

Fot. Klimkowski Andrzej

Drugi obiekt
Palenica Pokoje Gościnne
Newsletter

Zapisz się na newsletter

Krynica

Uzdrowisko

Naturalnym bogactwem ziemi krynickiej są wody mineralne: Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz, Zuber. Łącznie znajdują się tu 23 ujęcia - pięć źródeł wód mineralnych oraz aż 18 odwiertów. Krynickie wody mineralne dostępne są w wielu pijalniach na terenie miasta. Krynica jako uzdrowisko funkcjonuje już od ponad 200 lat, a Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa.

To tutaj praktykował jeden z twórców polskiej balneologii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józef Dietl, i tutaj w XIX stuleciu bywali najwięksi polscy pisarze, malarze i poeci, dzięki czemu Krynica stała się najmodniejszym kurortem uzdrowiskowym wśród elit Polski międzywojennej i pozostała nim po dziś dzień.

Góra Parkowa

Nad Krynicą Zdrój wznosi się Góra Parkowa, która jest terenem popularnego Parku Zdrojowego, założonego w 1919 roku z licznymi drogami spacerowymi i ścieżkami zdrowia. Kolej linowo-terenowa na Górę Parkową w Krynicy była pierwszą tego typu koleją w Polsce i zachowała do dziś swój charakter– stając się swego rodzaju zabytkiem jeszcze przedwojennej myśli technicznej. W pobliżu górnej stacji tej kolei znajduje się teren zabaw dla dzieci i nie tylko dla nich, na który składają się zjeżdżalnie o rozmaitym stopniu trudności oraz zjeżdżalnia pontonowa.

Muzeum Nikifora

Będąc w Krynicy nie można pominąć jego najbardziej znanego mieszkańca – Nikifora. W muzeum jego imienia znajdują się w nim obrazy i pamiątki po słynnym malarzu-prymitywiście. Muzeum ulokowane jest w drewnianym budynku "Romanówka" w centrum Krynicy, przy Bulwarach Dietla, tuż za Starym Domem Zdrojowym. Zgromadzono w nim obrazy i pamiątki po Nikiforze, którego twórczość "odkryta" została w latach 30., określona mianem sztuki naiwnej, zdobyła rozgłos również poza granicami Polski. Nikifor, stale mieszkający w Krynicy i od 1962 nazwany Krynickim, pozostawił po sobie ponad 2000 akwarelek. Na papierze, tekturze, pudełkach itp. najczęściej malował bardzo kolorowe pejzaże miejskie, budynki, kościoły, rzadziej sceny religijne i portrety, a obrazki swoje sygnował podpisami, które są bezsensownymi zestawami liter.

Muzeum zabawek

Niezaprzeczalną atrakcją miasta jest także wyjątkowe muzeum z niecodzienną kolekcją ponad trzech tysięcy zabawek okazów, które zapełniają kilka sal w suterenie Nowych Łazienek Mineralnych. Dziadkowie i rodzice będą mogli podziwiać zabawki, którymi sami bawili się w przeszłości, a dzieci zobaczyć czego używali do zabawy ich rówieśnicy z minionych epok. Część wystawy poświęcono okazom starożytnym, znalezionym podczas wykopalisk w Elblągu. Jednak największą częścią kolekcji są zabawki wytwarzane w Europie w przeciągu ostatnich dwustu lat.

Park linowy

W mieście znajduje się także park linowy obejmujący do wyboru 4 trasy z aż 55 przeszkodami oraz BigSwing – skok w trajektorii wahadła. Na terenie parku można skorzystać również z profesjonalnej ścianki wspinaczkowej, trampoliny i mini placu zabaw.

Hala Lodowa

W całorocznej Hali Lodowej w Krynicy-Zdroju znajduje się pełnowymiarowe lodowisko o wymiarach 30x60 m, z trybunami dla ponad 3000 widzów. W hali czynna jest również wypożyczalnia łyżew. Przed Halą Lodową znajdują się natomiast korty tenisowe z których można korzystać w okresie letnim.

Sankostrada

W Krynicy znajduje się jeden znajdłuższych torów saneczkowych w Polsce. Długość trasy wynosi około 1 km z czego odcinek zjazdowy ma długość niemal 800 metrów. Różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem rynny zjazdowej wynosi około 55 metrów. Mieści się w centrum Krynicy-Zdroju na stoku góry "Iwonka". 

Zarezerwuj pokój już od 140 /noc

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij